EGE’DE YAŞANAN DEPREM KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA ORTAYA KOYDU.

EGE’DE YAŞANAN DEPREM KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA ORTAYA KOYDU.

Ege Denizi açıklarında saat 12.25′te meydana gelen depremin büyüklüğü 6,5 olarak ölçüldü. 40 saniye süren depremde can kaybı yaşanmazken bazı binalarda maddi hasar oluştu. 1′i ağır olmak üzere 266 kişi hafif şekilde yaralandı.

İstanbul’da depremin bilançosu ne oldu son durum? Ege’de deprem son durum son dakika. Deprem daha büyük bir İstanbul depremini tetikler mi? Deprem hangi illerde hissedildi? Depremin hissedildiği iller?

AFAD, Ege Denizi’nde 6.5 büyüklüğündeki depremin 40 saniye sürdüğünü, 70′e yakın artçı sarsıntı yaşandığını açıkladı.

DEPREM NERELERDE HİSSEDİLDİ?

Deprem İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Kocaeli, Eskişehir, Edirne, Bursa, İzmir, Manisa ve Kütahya’da da şiddetli bir şekilde hissedildi.

Yunanistan ve Bulgaristan’da hissedilen depremde yaralanlar oldu, binalar hasar gördü.

DEPREM NEREDE MEYDANA GELDİ?

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü, Türkiye’nin batısındaki tüm illerde hissedilen depremin merkezi üssünü Gökçeada’nın batısında Ege Denizi olarak saptadı. Deprem Deniz tabanının 11.2 kilometre derinliğinde meydana geldiği açıklandı.

CNN TÜRK SPİKERİ CANLI YAYINDA DEPREME YAKALANDI

CNN Türk spikeri Ege Denizi’ndeki saat 12.25′te 6.5 büyüklüğünde meydana gelen depreme canlı yayında yakalandı.

DEPREM SONUCU DUVARLAR ÇATLADI, ÇATILAR GÖÇTÜ

GÖKÇEADA açıklarında meydana gelen depremde Gökçeada’da özellikle eski Rum evlerinde çatlak ve çatılarında göçmeler meydana geldi.. Bazı vatandaşlar hafif yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

DEPREM SONRASI BÜYÜK PANİK

Çanakkale ilçelerinde de binalardan atlayıp yaralananlar oldu.. Çanakkale’nin Gelibolu, Lapkesi ilçelerinde de bazı eski binalarda çatlak olduğu, panikle kaçarken yaralananlar bulunduğu bildirildi.

Ege Denizi’nde saat 12.25′te meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Balıkesir’de pek çok vatandaş, ev ve iş yerlerini terk etti. Bazı dükkanların ise camları kırıldı.

İSTANBUL’DA BİNALARDA ÇATLAKLAR OLUŞTU

Depremi hisseden Silivri sakinleri, kendilerini dışarı attı. Vatandaşlar uzun süre evlerine giremedi. Bu arada bazı binalarda çatlaklar oluştu.

DEPREM SONRASI CEP TELEFONLARIYLA İLETİŞİM KESİNTİYE UĞRADI

Balıkesir’de de hissedilen deprem nedeniyle halk, sokaklara döküldü. Kentte bazı iş yerlerinin camları kırıldı. Ayrıca cep telefonlarıyla iletişim, kesintiye uğradı.

Edremit ilçesinde bir vatandaş, panikleyerek yaşadığı binanın 4′üncü katından atlaması sonucu yaralandı. Kimliği henüz belirlenemeyen kişinin, 112 Acil Servis ekiplerince Edremit Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı bildirildi.

DEPREM NE KADAR SÜRDÜ? – EGE’DE DEPREM

AFAD, Ege Denizi’ndeki deprem nedeniyle 1′i ağır, 266 yaralı olduğunu bildirdi.

AFAD, Ege Denizi’nde 6.5 büyüklüğündeki depremin 40 saniye sürdüğünü, 70′e yakın artçı sarsıntı yaşandığını açıkladı. AFAD, Gökeada merkezde depremin şiddetinin 7, Çanakkale’de 5 olarak hesaplandığını belirtti.

DEPREM HANGİ İLLERDE HİSSEDİLDİ?

Depreme en yakın yerleşimlerin Çanakkale’nin Gökçeada ilçesine bağlı Uğurlu (29.76 kilometre), Şirinköy (32.05 kilometre) Dereköy (34.16 kilometre), Tepeköy (38.05 kilometre) ve Zeytinli (41.99 kilometre) olduğu kaydedildi.

DEPREM HANGİ ÇEVRE İLLERDE HİSSEDİLDİ?

Deprem İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Eskişehir, Bilecik, İzmir Eskişehir, Bursa, Manisa ve Kütahya’da da şiddetli bir şekilde hissedildi.

SOMA’DA HALK SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Maden faciasında 301 kişinin yaşamını yitirdiği Soma’da da halkı sokaklara döktü. Deprem yaklaşık 20 saniye sürdü.

ALA: CAN KAYBI YOK

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ege Denizi’ndeki depreme ilişkin, “Çanakkale’de, Yalova’da, İstanbul’da hissedildi ama çok şükür ciddi bir yaralanma ve hasar kaydı yok” dedi.

Ala, ziyaretlerde bulunmak amacıyla geldiği Yalova’da, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ege Denizi’nde 6,5 büyüklüğünde meydana gelen depremin ciddi sonuçlara yol açmamasının sevindirici olduğunu dile getirdi.

Ala, şunları söyledi:

“Çanakkale’de, Yalova’da, İstanbul’da hissedildi ama çok şükür ciddi bir yaralanma ve hasar kaydı yok. Ciddi yaralanmadan kastım; birkaç kişi balkonlarından atlamış. Hafif incinmeler var. Onun dışında hem Çanakkale Valisi hem AFAD’la görüştük. Herhangi bir problem, hasar veya yaralanma yok. Hepimize geçmiş olsun.”

DEPREM SONRASI TELEKOMÜNİKASYON KİLİTLENDİ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Ege Denizi’ndeki deprem sonrası telekomünikasyon altyapısında yaşanan sorunlara ilişkin “Aşırı kullanımdan dolayı yavaşlama var. Şu anda normale dönüyor” açıklamasında bulundu.

Acarer, yazılı açıklamasında, depremin ardından aldığı bilgiye göre operatörlerde fiziksel bir arıza bulunmadığını, kablo veya santrallerde problem olmadığını bildirdi. Aşırı kullanımdan dolayı yavaşlama olduğunu ifade eden Acarer, şunları kaydetti:

“Şu anda normale dönüyor. Trafiği dengelemek için operatörler yoğun bölgelerde kanal kapasiteleri datadan sese doğru kaydırmalar yapıyor. Örneğin 4 şeritli otobanda 2 şerit data 2 şerit ses giderken, operatörler ses ihtiyacının artması ile burada 1 şeridi daha sese yönlendirdiler. Depremin hissedildiği bölgelerdeki vatandaşlara geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Bunun yanında afet durumlarında telekomünikasyon ve iletişim ihtiyacının en üst seviyelere ulaştığını hepimiz görüyoruz. Bu noktada operatörlerin iyi bir sınav verdiğini düşünüyorum.”

ALTI DAKİKA SONRA İKİNCİ DEPREM

AFAD’dan yapılan açıklamada, Saros Körfezi’nde saat 12.31′de meydana gelen depremin büyüklüğünün 5,3 ölçüldüğü kaydedildi.

Depreme en yakın yerleşimlerin ise Çanakkale’nin Eceabat ilçesi Beşyol (8.21 kilometre), Küçük Anafarta (9.97 kilometre), Karainbeyli (11.81 kilometre), Yolağzı (12.05 kilometre) ve Büyük Anafarta (12.76 kilometre) olduğu belirtildi.

DEPREM NEDENİYLE ESKİ FABRİKANIN BACASI YIKILDI

Ayvalık’ta yaklaşık 1 dakika süren depremin ardından ilçe merkezindeki eski bir zeytinyağı fabrikasının bacası yıkıldı.

Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca tescillenen baca, 2004′teki şiddetli hortum sırasında kısmen zarar görmüştü.

Bacadan kopan büyük tuğla parçaları, bir otoparkın çatısında hasara neden oldu. İş yeri sahibi, sarsıntı sırasında kaçarak yaralanmaktan kurtuldu.

DEPREM NEDENİYLE BOZUK KİLİSE ÇANLARI ÇALDI

Saatli Camisi’nin yanında yer alan kilisenin, arızalı olduğu için yıllardır çalmayan çanları, deprem sırasında çalmaya başladı.

20 ARTÇI DEPREM

AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu, depremin, Gökçeada’nın 40 kilometre kadar batısında, 25 kilometre derinlikte meydana geldiğini söyledi.

Ege Denizi’ndeki depremden 8 dakika sonra, Saros Körfezi’nde 5.3 büyüklüğünde artçı meydana geldiğini ifade eden Nurlu, şu ana kadar 2.8 ile 5.3 arasında 20 artçı deprem meydana geldiğini bildirdi.

Depremde can kaybı ve büyük çaplı hasarın söz konusu olmadığını belirten Nurlu, AFAD il müdürlüklerinin de bölgede çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

BULGARİSTAN’DA DEPREMİ HİSSETTİ

Ege Denizi açıklarında meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki deprem, Bulgaristan’da Türklerin en yoğun yaşadığı Kırcaali şehrinde paniğe neden oldu.

Depremde yüzlerce Kırcaalili, panik halinde evlerinden çıkarak boş arazilere yöneldi. Yaklaşık 30 saniye süren deprem, özellikle çok katlı apartmanlarda hissedildi.

Kırcaali Emniyet Müdürlüğü, depremin can kaybına yol açmadığını belirtirken, ilk belirlemelere göre, onlarca konutun duvarlarında çatlakların meydana geldiğini ve çok sayıda evin bacalarının düştüğünü bildirdi.

Park halindeki onlarca otomobilin üzerine düşen sıva parçalarının hasara neden olduğu kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı, Bulgaristan genelinde hissedilen depremin özellikle ülkenin güneyindeki Kırcaali, Smolyan, Haskovo, Yambol ve Pazarcık bölgelerinde paniğe neden olduğunu duyurdu.

Yetkililer, ilk belirlemelere göre ciddi hasarların meydana gelmediğini, tespit çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

YUNANİSTAN’DA İLK BELİRLEMELERE GÖRE 4 KİŞİ YARALANDI

Ege Denizi’nde meydana gelen deprem nedeniyle Yunanistan’da 4 kişinin yaralandığı bildirilirken, İçişleri Bakanı Yannis Mihelakis’in bölgeye hareket ettiği kaydedildi.

Atina Yer Bilimleri Enstitüsü, Ege Denizi’nde saat 12.25′te Limni (Limnos) ile Semadirek (Samothraki) Adaları arasında meydana gelen depremin 6,3 büyüklüğünde olduğunu açıkladı.

Atina Rasathanesi Jeodinamik Araştırmalar Merkezi Başkanı Gerasimos Papadopulos, depremin Anadolu Fay hattında meydana geldiğini belirterek geniş bir bölgeyi etkilediğini söyledi.

Depremin halen gelişmekte olduğunu ve bölgede ilk sarsıntının ardından büyüklüğü 4,7 ile 5 arasında çok sayıda artçı deprem meydana geldiğini ifade eden Papadopulos, artçı depremlerin sürmesinin beklenildiğini kaydetti.

BAKAN GÜLLÜCE:

Ege Denizi’nde meydana gelen ve başta İstanbul olmak üzere pek çok ilimizde hissedilen deprem kentsel dönüşümün önemini ve bu sürece vatandaşımızın sağlayacağı katkının ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Depremin yaşandığı anda İstanbul Esenler’de kentsel dönüşüm temel atma töreninde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce: ”Temel atma töreni yaptığımız esnada deprem olması depremle mücadelemizin önemini teyit etti. Bu konudaki gayretli çalışmalarımıza halkımızın desteğinin ve katılımının önemini tekrar ifade etmek istiyorum. Milletimize geçmiş olsun” dedi.

6,5 Milyon konutun elden geçirileceği Kentsel Dönüşüm kapsamında çalışmalar da tüm hızıyla devam ediyor. Çalışmalar kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir de toplam 14 Bin 271 birimin yıkımı gerçekleşti.

Kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce İstanbul’da 88 Bin 376 konut ve işyerinde risk tespit edildiğini söyledi. Güllüce; “toplam rakamın içerisinde 77 Bin 461 konut ve 10 Bin 915 iş yeri bulunuyor. İstanbul’da yıkılan konut ve işyeri sayısı ise 11 Bin 911.” dedi

14 Milyon kişinin yaşadığı İstanbul’da kentsel dönüşümün mutlaka gerçekleşmesi gerektiğini belirten Bakan Güllüce; Beyoğlu, Esenler, Gazi Osman Paşa, Kadıköy Fikirtepe’nin dönüşümün en yoğun olduğu yerler olduğunu vurguladı.

Belediyelere hak sahiplerine verilmek üzere de sadece İstanbul da 23.064.000 TL kira yardımı yapıldı. Bakan Güllüce; “Riskli yapı tespiti yaptırarak bireysel uygulama yapan 17 Bin 677 hak sahibine İstanbul da 27.066.054 TL kira yardımı yapıldı. Uygulamalar için idarelere çeşitli giderler için (proje giderleri, yıkım giderleri, kamulaştırma vb.) aktarılan kaynak ise 442.417.475 TL’dir” dedi.

Türkiye Genelinde 805 kurum ve kuruluşun riskli yapı tespiti için lisanslandırıldığını vurgulayan Bakan Güllüce, İstanbul da riskli yapı tespiti yapan 261 lisanslı kuruluşun olduğu söyledi. Ankara’da ise 4 Bin 481 konut ve 368 dükkânın risk tespitinin yapıldığını belirten Bakan Güllüce başkentte yıkılan konut sayısının ise bin 151 olduğunu ifade etti.

Türkiye’de kentsel dönüşüme en çok ihtiyaç duyulan illerden birinin de İzmir olduğunu vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, İzmir’de 5 Bin 888 konut ve 964 iş yerinin risk tespitinin yapıldığını bu riskli birimlerden 1209 âdetinin ise yıkımının gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


7 − = altı

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>