Kınalı keklikler doğayla buluştu
kene, Kahramanmaraş, tarım, Doğa, çağlayancerit, kınalı keklik, süne

Kınalı keklikler doğayla buluştu

Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinde 750 kınalı keklik doğaya bırakıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Hacı Kalınkütük, kekliklerin doğaya salınması sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye’de keklik popülasyonunun azalması sebebiyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce ilk olarak Kahramanmaraş’ta üretim çiftliği kurulduğunu hatırlattı.

İl genelinde 2 bin, Çağlayancerit’te ise 750 kınalı kekliği doğal yaşam ortamıyla buluşturacaklarını bildiren Kalınkütük, “Çiftliğimizde kurulduğu günden bu yana üretilen 150 bin civarında kınalı keklik doğayla buluşturuldu. Keklik bıraktığımız alanlar jandarma ekipleri, köy korucuları ve avcı dernekleri ekipleri ile kendi personellerimiz tarafından gözetim altında tutulacak” dedi.

Keklik bırakılan alanlarda 3 yıl avlanma yasağı uygulanacağını aktaran Kalınkütük, son yıllarda tarım alanlarında süne ve kene gibi zararlılarla mücadele kapsamında kekliğin önemli rol oynadığına işaret etti.

Kalınkütük ve beraberindeki görevliler, daha sonra 750 kekliği doğaya bıraktı.

Etiketler: kene, Kahramanmaraş, tarım, Doğa, çağlayancerit, kınalı keklik, süne

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


+ sekiz = 15

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>